Chemická injektáž zdiva Systémem AquaStop Cream
Injektážní technologie Systému AquaStop Cream® slouží k zamezení vzlínající vlhkosti ve zdivu. Systém Systému AquaStop Cream® je určen jak pro injektáž zdiva svépomocí, tak i pro práci profesionálních firem. Využijte spolehlivou technologii sanace vlhkého zdiva, kterou poskytuje český výrobce krémové injektáže TRUMF sanace s.r.o. Zbavte se vlhkosti a plísně jednou pro vždy. Podívejte se na podrobný návod sanace zdiva svépomocí.
Výhody
- Jednoduchá a rychlá realizace
- Úspora financí za realizaci
- Detailní instruktážní servis
- Ověřený technologický postup
- Odborné poradenství
Injektážní krém AquaStop Cream® vyrábíme:
- v plastovém kbelíku s 1 litrovým, 5 litrovým, 10 litrovým, 30 litrovým a v barelu s 60 litrovým obsahem v balení
- v salámovém balení s obsahem 500 ml
- v balení tuba s obsahem 500 ml
- v balení kartuš s obsahem 310 ml
U balení tuba není potřeba žádného injektážního zařízení. Je ale určené k nejmenším rozsahům prací.
Příklady správného a nesprávného navrtání jsou uvedeny níže.
Tato řada vrtáků postačí pro naprostou většinu tlouštěk zdiva. Podle tloušťky zdiva si zvolíte správnou délku vrtáku. V případě jakýchkoli Vašich dotazů ohledně technologického postupu pro injektáž a sanace zdiva nám můžete napsat dotaz do poradny a my Vám odpovíme, viz. Poradna .
V poskytované Poradně se dají najít otázky a tím i odpovědi, které budou tématicky stejné k Vašemu dotazu, jelikož je Poradna za dobu provozování značně rozsáhlá . Jen je potřeba trocha trpělivosti při hledání stejného nebo tematicky podobného dotazu. Pro rychlé vyhledání požadované odpovědi použijte vyhledávací štítky, které jsou tématicky přiřazeny k otázkám, které již byly vzneseny a na které bylo odpovězeno.
Také můžete volat na tel. číslo 731 565 565. Tuto poradenskou linku provozuje Jiří Švorc a to
- Po – Pá od 9.00 h – do 15.30 hod
- So od 09.30 hod – do 11:30 hod.
Tím, že je velmi často zákazníky využívána, je někdy potřeba trochu trpělivosti na spojení.
Doporučení – následná opatření sanace vlhkého zdiva:
- Zdivo zainjektované Systémem AquaStop Cream® se doporučuje min. 14 dnů po aplikaci ponechat bez další povrchové úpravy.
- V případě, že omítky jsou již značně znehodnocené (zasolené, nepevné atd.), je třeba omítky obnovit, tj. odstranit staré omítky, pakliže již nebyly odstraněny před injektáží, řádně očistit zdivo od zbytků nepevných částic a proškrábat spáry zdiva do hloubky cca 20 mm.
- Omítky by se také měly odstranit v dostatečné výšce od horního okraje viditelného poškození. Odstranění omítek je nutné, pokud jsou již omítky nenávratně znehodnoceny, jako např. v případě jejich vysokého zasolení, nepevnosti k podkladu a jejich nesoudržnosti!
- Důležitou zásadou je, že se mají znehodnocené omítky odstranit minimálně 500 mm nad viditelným horním okrajem jejich degradace, včetně míst případných neprodyšných povrchů, jako jsou keramické sokly, obklady a jiné neprodyšné materiály. Na takto připraveném podkladu můžeme zahájit zednické práce.
- Zdivo omítneme novou, nejlépe sanační omítkou s podporou protisolného nátěru.
po provedené krémové injektáži zdiva a její doporučené technologické pauze 14ti dnů, se na připravený podklad aplikuje sanační omítka, např. AquaSan Porosity®, s podporou protisolné ochrany výrobkem AquaSalt Stop® , viz charakteristika výrobku. Tento protisolný nátěr, který se aplikuje nátěrem čí postřikem nejlépe na zavadlý špric, značně ochraňuje sanační omítku již při jejím vyzrávání a následně při odsychání zbytkové vlhkosti (zbytková vlhkost je vlhkost ve zdivu, která není již dotována). Obsah kanystru 10l AquaSalt Stop® vystačí při 2 nátěrových či postřikových vrstvách na cca 20 – 30 m2 plochy zdiva v závislosti na savosti podkladů. Dodáváme také 5 a 1 litrové balení.
Sanační omítku doporučujeme zhotovit dle tohoto postupu:
- Po odstranění poškozených omítek se zhotoví sanační postřik na 100% plochy zdiva.
- Po zavadnutí postřiku (špricu) se provede 1x protisolný, hydrofobizační nátěr (postřik) AquaSalt Stop®
- Po 24 hodinové pauze se provede druhý nátěr (postřik) AquaSalt Stop® a ještě do vlhkého nátěru (postřiku) se omítne sanační omítka.
- Při dostatečné pevnosti sanační omítky např. AquaSan Porosity® (není vhodné nechat omítku přeschnout) se zhotoví sanační štuková vrstva.
- Po vyschnutí povrchu omítek se provede nátěr fasádní silikátovou, anebo speciální vápennou barvou (v případě exteriéru). Ve vnitřních prostorách není nutné použít „nákladnou“ fasádní silikátovou barvu. V interiéru použijeme paropropustnou interiérovou barvu, tj. barvu s nízkým difúzním odporem. Tyto interiérové barvy určené pro nátěr sanačních omítek dodávají např. výrobci HET, Jupol, Mistral atd. Tyto barvy neobsahují akrylátové a latexové disperze a povrch zdiva neuzavírají. Na balení by mělo být vždy uvedeno toto, anebo podobné znění: barva vhodná pro nátěr sanačních omítek.
Možnosti provedení injektáže
Z vnitřní strany
Z venkovní strany
Z vnitřní i z venkovní strany
Plošná/síťová injektáž pod úrovní terénu
Injektáž prováděná z vnitřní strany obvodového zdiva
1. schematické znázornění chybně a správně navrtaného zdiva
Stavebník se rozhodl zhotovit injektáž zdiva z vnitřní strany objektu. Na požadovaný výsledek nemá vliv, zda se vrtá z vnitřní anebo z venkovní strany obvod. zdiva. Injektáž zdiva z vnitřní strany má své výhody, ale i nevýhody. Na tomto obrázku je vidět, jak zhotovitel značně pochybil v místě rohu a v místě obvodového zdiva s provázaným vnitřním zdivem. Z vodorovného (příčného) řezu zdiva je vidět, že tato místa nejsou zainjektovaná vůbec.
Dostatečně provedená injektáž rohu a místa provázání s vnitřní stěnou maximálním počtem vějířkových vrtů
Stavebník se rozhodl zhotovit plošnou injektáž zdiva, která se provádí obvykle z vnitřní strany objektu, jehož podsklepená část má obvodové zdivo pod úrovní terénu, anebo zdivo pod terénem z důvodů rozdílných výšek mezi místnostmi, objekty apod. Krémová plošná injektáž Systémem AquaStop Cream se provádí z důvodu nemožnosti odkopání základů a tím nemožnosti zhotovení svislé hydroizolace z nepřístupné strany stavebního dílce. Plošná injektáž se provádí pro zamezení vzlínající vlhkosti, ale zejména k zamezení pronikající vlhkosti z bočního směru do vnitřních prostor z přilehlého terénu, provázané neizolované konstrukce apod.
Při navrtávání otvorů v ploše platí jiný technologický postup vrtání, než je tomu u jednoliniové (jednořadé) či dvouliniové krémové injektáže. Plošná injektáž se provádí v síťovém/ šachovnicovém navrtání zdiva. Při provedení plošné krémové injektáže se nesmí opomenout, že vlhkost proniká do zdiva nejen z přilehlého terénu, ale obvykle vzlíná i směrem od základů směrem nahoru. Proto by měly být zhotoveny hydroizolační uzávěrky izolované plochy následujícím způsobem.
Postup vertikální a horizontální injektáže pro ohraničení plošné injektáže:
První injektážní linie musí být zhotovena u stropu, nejčastěji v místě, kde terén končí, tj. v max. vzdálenosti cca 50 mm nad terénem. Vrty v této linii musí být provedeny na celou tloušťku zdiva s pokrácením vrtů o cca 30 mm než je tloušťka zdiva a v osových vzdálenostech po 100 mm u cihelného zdiva ve spáře, anebo po 80 mm zdiva kamenného, smíšeného a cihelného zdiva při vrtání mimo spáru. Horní linie definitivně zastavuje vzlínající vlhkost v úrovni terénu. Jednořadou krémovou injektáž doporučujeme zhotovit i co nejblíže u podlahy. Horizontální injektážní linie u podlahy nám zastaví zemní vlhkost, která vzlíná od základů směrem nahoru. Osové vzdálenosti se zhotoví dle doporučení, jako pro horní linii. Hloubky vrtů u spodní linie se pokracují o cca 50 mm, než je tl. zdiva, a to z důvodu, aby se snížilo riziko provrtání se skrz zdivo, což by bylo pod terénem nežádoucí. Boční uzávěrky/ injektážní svislice se provedou ve stranách – levý i pravý roh/ kraj izolované plochy s pokrácením vrtů o cca 50 mm, v osových vzdálenostech 80 mm. Tato osová vzdálenost se u svislic doporučuje z důvodu, že svislá průběžná spára se ve zdivu obvykle nevyskytuje, a tak osová vzdálenost i u cihelného zdiva se provádí tak, jako pro zdivo smíšené. Tyto dvě svislice propojí horní a dolní horizontální injektážní linii. V takto ohraničené ploše se provede plošná injektáž s jiným technologickým postupem, než je tomu u horizontální a vertikální injektáže.
Postup plošné injektáže:
První linii vrtů plošné injektáže začínáme navrtávat odspodu směrem nahoru, lze i odshora směrem dolů. První linie nesmí být od dolní horizontální uzávěrky (jednoliniové injektáže) vzdálená více jak 100 mm. To samé platí pro vzdálenosti krajových vrtů od svislic a horní uzávěrky. Samotné jednotlivé řady plošné injektáže musí být zhotoveny v síťovém navrtání dle nákresů – čelní pohled a svislý řez/ bokorys s pokrácením vrtů dle tabulky. Všechny vrty liniových uzávěrek a plošného navrtání se provádějí kolmo na svislou rovinu, tj. vodorovně. U cihelného zdiva při provádění plošné injektáže se vrty zhotovují nezávisle na spárách, na rozdíl od horizontálních linií. Svislice se také neřídí spárami.
Doporučení:
U plošného navrtání a provedené injektáže s technologickou pauzou 4 – 6 týdnů se vrty ještě jednou vyplní injektážním krémem. Dodržení doporučené technologické pauzy je pro zvýšení účinku u plošné injektáže důležité! Takto se docílí zvýšeného prosycení nejen svislé plochy, ale i větší hloubky zdiva hydrofobními látkami a tím jistoty, že nevzniknou v síťovém rastru neprosycená místa, a to i ve stavebních materiálech se sníženou a rozdílnou nasákavostí (kamenné a smíšené zdivo). U horizontálních a vertikálních linií, které ohraničují plošnou injektáž, není třeba vrty podruhé vyplňovat injektážním krémem!
Upozornění!
Tato metoda bezvýkopové, svislé hydroizolace Systémem AquaStop Cream je spolehlivá za předpokladu, že na zdivo pod úrovní terénu nepůsobí tlaková voda, ale „pouze“ zemní vlhkost. Plošnou krémovou injektáž nelze realizovat u dutých a komůrkových typů cihel a tvárnic!
Závěr:
Při porovnání plošné injektáže do zdiva, která se na trhu realizací v současné době nabízí, uvidíte značné rozdíly, které jsou ale zásadní pro výsledek.
Napsal 1.9 2023
Jiří Schwarz
Injektáž prováděná z vnější strany obvodového zdiva
1. schematické znázornění chybně a správně navrtaného zdiva
Injektáž z venkovní strany rohu s odskokem. Konce vrtů nesmí být vzdálenější než 100 mm od kolmo navazujícího prvního vrtu druhého zdiva.
Injektáž z venkovní strany rohu do kříže - důkladnější provedení zainjektovaného rohu (obojí je ale správně)
Injektáž obvodového zdiva z vnitřní strany a z venkovní strany
Kombinovaná injektáž
Stavebník se rozhodl zhotovit většinu rozsahu injektáže zdiva z vnitřní stran domu. Avšak z důvodu problematiku rohů a míst styku obvodového zdiva s vnitřním zdivem se rozhodl tato komplikovaná místa navrtat z venkovní strany. Na tomto obrázku je vidět, že vnitřní a venkovní navrtání na sebe osově a vzdálenostně navazuje a tím je toto řešení také bezchybné.
Plošná/síťová injektáž zdiva pod úrovní terénu Systémem AquaStop Cream
Postup vertikální a horizontální injektáže pro ohraničení plošné injektáže:
První injektážní linie musí být zhotovena u stropu, nejčastěji v místě, kde terén končí, tj. v max. vzdálenosti cca 50 mm nad terénem. Vrty v této linii musí být provedeny na celou tloušťku zdiva s pokrácením vrtů o cca 30 mm než je tloušťka zdiva a v osových vzdálenostech po 100 mm u cihelného zdiva ve spáře, anebo po 80 mm zdiva kamenného, smíšeného a cihelného zdiva při vrtání mimo spáru. Horní linie definitivně zastavuje vzlínající vlhkost v úrovni terénu. Jednořadou krémovou injektáž doporučujeme zhotovit i co nejblíže u podlahy. Horizontální injektážní linie u podlahy nám zastaví zemní vlhkost, která vzlíná od základů směrem nahoru. Osové vzdálenosti se zhotoví dle doporučení, jako pro horní linii. Hloubky vrtů u spodní linie se pokracují o cca 50 mm, než je tl. zdiva, a to z důvodu, aby se snížilo riziko provrtání se skrz zdivo, což by bylo pod terénem nežádoucí. Boční uzávěrky/ injektážní svislice se provedou ve stranách – levý i pravý roh/ kraj izolované plochy s pokrácením vrtů o cca 50 mm, v osových vzdálenostech 80 mm. Tato osová vzdálenost se u svislic doporučuje z důvodu, že svislá průběžná spára se ve zdivu obvykle nevyskytuje, a tak osová vzdálenost i u cihelného zdiva se provádí tak, jako pro zdivo smíšené. Tyto dvě svislice propojí horní a dolní horizontální injektážní linii. V takto ohraničené ploše se provede plošná injektáž s jiným technologickým postupem, než je tomu u horizontální a vertikální injektáže.
Postup plošné injektáže:
První linii vrtů plošné injektáže začínáme navrtávat odspodu směrem nahoru, lze i odshora směrem dolů. První linie nesmí být od dolní horizontální uzávěrky (jednoliniové injektáže) vzdálená více jak 100 mm. To samé platí pro vzdálenosti krajových vrtů od svislic a horní uzávěrky. Samotné jednotlivé řady plošné injektáže musí být zhotoveny v síťovém navrtání dle nákresů – čelní pohled a svislý řez/ bokorys s pokrácením vrtů dle tabulky. Všechny vrty liniových uzávěrek a plošného navrtání se provádějí kolmo na svislou rovinu, tj. vodorovně. U cihelného zdiva při provádění plošné injektáže se vrty zhotovují nezávisle na spárách, na rozdíl od horizontálních linií. Svislice se také neřídí spárami.
Doporučení:
U plošného navrtání a provedené injektáže s technologickou pauzou 4 – 6 týdnů se vrty ještě jednou vyplní injektážním krémem. Dodržení doporučené technologické pauzy je pro zvýšení účinku u plošné injektáže důležité! Takto se docílí zvýšeného prosycení nejen svislé plochy, ale i větší hloubky zdiva hydrofobními látkami a tím jistoty, že nevzniknou v síťovém rastru neprosycená místa, a to i ve stavebních materiálech se sníženou a rozdílnou nasákavostí (kamenné a smíšené zdivo). U horizontálních a vertikálních linií, které ohraničují plošnou injektáž, není třeba vrty podruhé vyplňovat injektážním krémem!
Upozornění!
Tato metoda bezvýkopové, svislé hydroizolace Systémem AquaStop Cream je spolehlivá za předpokladu, že na zdivo pod úrovní terénu nepůsobí tlaková voda, ale „pouze“ zemní vlhkost. Plošnou krémovou injektáž nelze realizovat u dutých a komůrkových typů cihel a tvárnic!
Závěr:
Při porovnání plošné injektáže do zdiva, která se na trhu realizací v současné době nabízí, uvidíte značné rozdíly, které jsou ale zásadní pro výsledek.
Napsal 1.9 2023
Jiří Schwarz
Tloušťka zdiva | Hloubka vrtů |
---|---|
150 – 200 mm | neprovádí se plošné navrtání |
300 mm | 50 mm |
400 mm | 100 mm |
500 mm | 100 mm |
600 mm | 120 mm |
700 mm | 150 mm |
800 mm | 150 mm |
900 mm | 200 mm |
1000 mm | 200 mm |